Asset Publisher

Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej

Czym jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej?

Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej to forma wsparcia udzielana bezrobotnym, absolwentom CIS, absolwentom KIS lub niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie może otrzymać:
  • bezrobotny,
  • absolwent CIS
  • absolwent KIS
  • poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, zwany dalej „opiekunem".

W jakiej wysokości środki można otrzymać?

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, mogą być przyznane w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Umowa o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej

Przyznanie dofinansowania jest dokonywane na podstawie umowy zawieranej ze starostą (działającym w jego imieniu dyrektorem powiatowego urzędu pracy).
Przyznane bezrobotnemu/absolwentowi CIS/absolwentowi KIS/opiekunowi środki stanowią pomoc de minimis w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24 grudnia 2013, str. 1).
Do podstawowych obowiązków osoby, która otrzymała dofinansowanie należy:
  • prowadzenie działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy (i niezawieszanie działalności gospodarczej w tym okresie),
  • niepodejmowanie zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Wniosek o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej

Wniosek o dofinansowanie  należy złożyć we właściwym – ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub planowane miejsce prowadzenia działalności – powiatowym urzędzie pracy.
Wniosek o dofinansowanie może być uwzględniony, jeżeli jest kompletny i prawidłowo sporządzony, a starosta dysponuje środkami na jego sfinansowanie.
Wniosek o dofinansowanie zawiera m.in.:
  • kwotę wnioskowanych środków,
  • rodzaj planowanej działalności gospodarczej,
  • kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności, źródła ich finansowania,
  • szczegółową specyfikację wydatków do poniesienia w ramach wnioskowanych środków,
  • proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków.
Szczegółowe warunki, jakie muszą spełnić ubiegający się o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1380).

Uwaga: Każdy powiatowy urząd pracy może posiadać również swój wewnętrzny regulamin przyznawania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, dlatego prosimy o zapoznanie się z nim.

Wprowadzone zmiany rozporządzenia w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej:

  • zniesienie warunku nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy dla ubiegających się środki na podjęcie działalności gospodarczej, jeżeli zakończenie dotychczas wykonywanej działalności nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID 19, w związku z wystąpieniem tego stanu, a przedmiot planowanej działalności gospodarczej jest inny od działalności zakończonej,
  • możliwość zawieszenia działalności gospodarczej lub podjęcia zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej,
  • możliwość kontynuacji umowy w przypadku śmierci osoby, która otrzymała środki na podjęcie działalności gospodarczej w przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego.

Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej ze środków Funduszu Pracy

Logotyp Urzędu Pracy

Nabór wniosków
o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej
ze środków Funduszu Pracy

 

Kiedy? 
10 -12 marca 2025 r.
Wnioski, które wpłyną przed bądź po wyznaczonym terminie naboru nie będą uwzględnione do  dofinansowania.

Ile?
Maksymalnie 48 900,00 zł.

Liczba dofinansowań w ramach naboru: 
Dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej planujemy przyznać 30 osobom bezrobotnym.

Jak i kiedy uzyskasz pomoc w wypełnieniu wniosku?

  • na warsztatach instruktażowych pt. Jak poprawnie wypełnić wniosek?
    w aktywnej poczekalni Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej:
    24 lutego 2025 r. (poniedziałek) o godz. 12.00 lub 28 lutego 2025 r. (piątek) o godz. 10.00, 

  • na spotkaniu informacyjnym w formie czatu online 4 marca 2025 r. (wtorek) o godz. 10.00 
    (link do spotkań online https://www.facebook.com/pupdg), 

  • w trakcie wizyty osobistej w Urzędzie w pokoju 20 na I piętrze lub jeśli zgłosisz taką potrzebę na parterze budynku w aktywnej poczekalni.

Dodatkowo informacje o podejmowaniu działalności gospodarczej możesz uzyskać na spotkaniu informacyjnym pt. ABC podejmowania działalności z pracownikami Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, w aktywnej poczekalni Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej 26.02.2025 r. (środa) o godz. 10.00.

Osoby przyjeżdżające własnymi samochodami na spotkanie w naszym Urzędzie prosimy o pozostawienie swoich aut na parkingu zlokalizowanym wzdłuż ul. Moniuszki i nie tarasowanie oznakowanej drogi pożarowej.

Jak możesz zgłosić specjalne potrzeby w zakresie dostępności?

  • telefonicznie pod nr 32 262-37-39 wew. 227 lub 228, kom. 786-863-311,
  • mailowo: kada@praca.gov.pl.

Z czym musisz się zapoznać?
z Regulaminem przyznawania dofinansowania kosztów podjęcia działalności gospodarczej.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Wniosek o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej.
Ww. wniosek jest udostępniony w formie pliku PDF z możliwością edycji, który możesz pobrać pod treścią tego ogłoszenia. Przed rozpoczęciem jego wypełniania zapisz go na własnym dysku, nie edytuj go w przeglądarce internetowej. Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego (tablet, smartfon) - przed edycją pliku zalecamy pobranie ze sklepu Google Play lub AppStore odpowiedniej przeglądarki plików PDF (np. Adobe Acrobat, Foxit). Dopiero w pobranej aplikacji wypełnij dokument. W preinstalowanych przez producentów urządzeń mobilnych przeglądarkach plików PDF mogą pojawiać się problemy z edycją i zapisaniem ww. dokumentu.

W wersji papierowej wniosek jest dostępny w Urzędzie w pokoju nr 20.

Uwaga:

Przed złożeniem Wniosku o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej musisz zgłosić się do swojego doradcy klienta, aby zweryfikował on zasadność wnioskowanego wsparcia w ramach Twojego Indywidualnego Planu Działania.

 W jaki sposób możesz złożyć wniosek?

  • osobiście w kancelarii w godzinach pracy Urzędu, który czynny
    jest w poniedziałek i wtorek od 7.30 do 15.30, w środę od 7.30 do 17.00.
  • za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej, ul. Jana III Sobieskiego 12,
    41-300 Dąbrowa Górnicza (jako data złożenia uznawana jest data stempla pocztowego lub data nadania tj. 10 - 12 marca 2025 r.
  • elektronicznie przez:
  1. ePUAP – w zakładce załatw sprawę - sprawy ogólne, pisma do urzędu – pismo ogólne do podmiotu publicznego – stary wzór – załatw sprawę,
  2. e-Doręczenia - w zakładce twoje skrzynki/skrzynka. Przy składaniu wniosku tym kanałem mogą wystąpić problemy techniczne w przekazywaniu dokumentów,
  3. platformę praca.gov.pl - przy składaniu wniosku wybierz usługę Pismo do urzędu (PSZ-PU) i wskaż na liście Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej. Wniosek o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej załącz jako załącznik do pisma: https://www.praca.gov.pl/eurzad/uslugi-elektroniczne.

Pamiętaj: Wniosek złożony elektronicznie musi być podpisany kwalifikowalnym podpisem elektronicznym bądź profilem zaufanym.

Ile będziesz czekać na odpowiedź i o co Cię jeszcze poprosimy?

Złożony przez Ciebie wniosek, w ciągu 30 dni:

  • zweryfikujemy formalnie,
  • jeśli będzie to konieczne, poprosimy Cię o uzupełnienie lub poprawę wniosku we wskazanym przez nas terminie i zakresie,

Uwaga: Jeśli tego nie zrobisz, nie będziemy mogli uwzględnić Twojego wniosku do dofinansowania.

  • ocenimy merytorycznie.

Po zakończeniu oceny merytorycznej otrzymasz pismo z informacją o jej wynikach.

Jeśli Twój wniosek zostanie uwzględniony do dofinansowania, zostaniesz zobowiązany/zobowiązana do:

  • złożenia, w określonym terminie, zabezpieczenia zwrotu dofinansowania w formie wskazanej we wniosku i przedłożenia, jeżeli forma zabezpieczenia tego wymaga, niezbędnych dokumentów (np. oświadczenia poręczyciela w przypadku wybrania poręczenia cywilnego lub weksla z poręczeniem),

lub

  • zgłoszenia się do Urzędu celem ustalenia kolejnych działań i terminów ich wykonania.

Uwaga: Jeśli nie dopełnisz tych wymogów w wyznaczonym terminie, będzie to oznaczać Twoją rezygnację z otrzymania dofinansowania kosztów podjęcia działalności gospodarczej.

Zostaniesz również poinformowany/poinformowana w jakim maksymalnym terminie możesz podpisać umowę o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej.

Oceniając Twój wniosek będziemy premiować pozytywny wpływ Twojej działalności, który zaprezentujesz we wniosku, na rozwój i doskonalenie Twoich umiejętności w czterech obszarach:

  • umiejętnościach lub kompetencjach cyfrowych[1],
  • umiejętnościach niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki[2],
  • umiejętnościach niezbędnych z punktu widzenia regionalnych/lokalnych specjalizacji[3],
  • umiejętnościach niezbędnych w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.

Definicje umiejętności cyfrowych i zielonych znajdują się w przypisach. Są to szerokie pojęcia, więc zastanów się na spokojnie, czy aby na pewno
nie masz nic do napisania w tych obszarach wniosku. Nie zbagatelizuj tych opisów, gdyż zdobyte w ramach ich oceny dodatkowe punkty,
mogą zadecydować o tym, że Twój wniosek uzyska wyższą pozycję na liście rankingowej.
W przypadku umiejętności cyfrowych będziemy oceniać czy prowadzenie firmy przyczyni się do rozwoju Twoich umiejętności cyfrowych w minimum 3 z 5 głównych obszarów wskazanych w ramie DigComp, tj.: 1) informacja i dane, 2) komunikacja i współpraca, 3) tworzenie treści cyfrowych, 4) bezpieczeństwo cyfrowe, 5) rozwiązywanie problemów cyfrowych. Rekomenduje się, aby uzasadnienie miało co najmniej kilka zdań wzajemnie i logicznie ze sobą powiązanych, tj. wskazujących zależności przyczynowo-skutkowe. Samo wymienienie np. programów po przecinku bez omówienia jakie umiejętności cyfrowe będziesz nabywać/doskonalić w związku z ich obsługą, dlaczego i w jaki sposób, należy uznać za niewystarczające. W przypadku umiejętności zielonych będziemy oceniać, czy branża, w której będzie działać Twoja firma oparta jest na odnawialnych źródłach energii, nowoczesnych technologiach ukierunkowanych na niskoemisyjność i zasobooszczędność. Jeśli nie, oceniać będziemy czy w Twojej firmie rozwijane będzie tzw. zarządzanie środowiskowe lub prowadzenie firmy będzie miało pozytywny wpływ na rozwój co najmniej 5 umiejętności zielonych wskazanych w Wykazie przykładowych umiejętności zielonych opracowanym przez Komisję Europejską w ramach klasyfikacji ESCO. Rekomenduje się, aby uzasadnienie miało co najmniej kilka zdań wzajemnie i logicznie ze sobą powiązanych, tj. wskazujących zależności przyczynowo-skutkowe. Samo wymienienie umiejętności zielonych spośród wskazanych w Wykazie przykładowych umiejętności zielonych opracowanym przez Komisję Europejską w ramach klasyfikacji ESCO, bez omówienia dlaczego i w jaki sposób będziesz je nabywać i wykorzystywać w praktyce, należy uznać za niewystarczające. Z opisu musi wynikać również, czy branża w której będziesz działać należy do sektora zielonej gospodarki i/lub stosowane będzie zarządzanie środowiskowe w Twoim przedsiębiorstwie – jeśli tak, to dlaczego i w jaki sposób. Przez umiejętności niezbędne z punktu widzenia regionalnych/lokalnych specjalizacji, rozumiemy zawody deficytowe wskazane w Barometrze zawodów 2025 dla Dąbrowy Górniczej lub dla województwa śląskiego. Aktualną wersję ramy DigComp, Wykaz przykładowych umiejętności zielonych opracowany przez Komisję Europejską w ramach klasyfikacji ESCO oraz Barometr zawodów dla Dąbrowy Górniczej i województwa śląskiego możesz pobrać pod treścią ogłoszenia o naborze.

Standardy dostępności:

Nabór prowadzony jest w sposób otwarty, z zachowaniem zasad równościowych, w tym zasady równości szans kobiet i mężczyzn oraz standardów dostępności. Wyrazem tego jest:

  • zastosowanie w dokumentach tekstu łatwego do czytania,
  • zapewnienie dokumentów z dużą czcionką, dostosowanych do czytników ekranowych,
  • pomoc w zrozumieniu, wypełnieniu i złożeniu dokumentów,
  • możliwość eksportu dokumentów do pliku PDF w przypadku informacji umieszczanych na stronie internetowej Urzędu,
  • obsługa osób z niepełnosprawnością ruchową na parterze budynku,
  • zapewnienie w razie potrzeby tzw. pogotowia migowego,
  • użycie w razie potrzeby pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących,
  • zapewnienie dwóch miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami,
  • bliska lokalizacja budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej
    od przystanków komunikacji publicznej.
 

[1]    Umiejętności lub kompetencji cyfrowe – harmonijna kompozycja wiedzy, umiejętności i postaw umożliwiających życie, uczenie się i pracę w społeczeństwie cyfrowym, tj. społeczeństwie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe. Kompetencje cyfrowe określono w Ramie DigComp.

[2]    Umiejętności zielone - umiejętności o charakterze zawodowym lub ogólnym, niezbędne do pracy w sektorze zielonej gospodarki, czyli takiej, która jest oparta na odnawialnych źródłach energii, nowoczesnych technologiach ukierunkowanych na niskoemisyjność i zasobooszczędność, a także na zarządzaniu środowiskowym w przedsiębiorstwach. 

[3]  Umiejętności niezbędne z punktu widzenia regionalnych/lokalnych specjalizacji - należy przez to rozumieć umiejętności w zawodach deficytowych wskazanych w aktualnym Barometrze zawodów dla Dąbrowy Górniczej lub dla województwa śląskiego.

Załączniki

Regulamin przyznawania dofinansowania kosztów podjęcia działalności gospodarczej
Regulamin przyznawania dofinansowania kosztów podjęcia działalności gospodarczej.pdf 150 KB
Wniosek o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej
Wniosek o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej.pdf 1474 KB
Rama DigComp 2.2
DigComp2.2_TEXT_pl_.pdf 3527 KB
Wykaz przykładowych zielonych umiejętności, opracowany przez Komisję Europejską w ramach klasyfikacji ESCO
Wykaz przykładowych zielonych umiejętności, opracowany przez Komisję Europejską w ramach klasyfikacji ESCO.xlsx 103 KB
BAROMETR ZAWODÓW miasto Dąbrowa Górnicza 2025
BAROMETR ZAWODÓW_miasto_Dabrowa_Gornicza_2025.pdf 200 KB
BAROMETR ZAWODÓW wojewodztwo sląskie 2025
BAROMETR_ZAWODOW_wojewodztwo_slaskie_2025.pdf 332 KB

Dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej ze środków Funduszu Pracy - PUP Dąbrowa Górnicza

Szczegółowe informacje w tym zakresie uzyskasz w pokoju nr 20 i pod numerami telefonów:
- 32-262-29-39 lub 32-262-37-39 wew. 227 lub 228
- kom. 786-863-311

Załączniki

Regulamin przyznawania dofinansowania kosztów podjęcia działalności gospodarczej
Regulamin przyznawania dofinansowania kosztów podjęcia działalności gospodarczej.pdf 150 KB
Wniosek o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej
Wniosek o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej.pdf 1474 KB
Rama DigComp 2.2
DigComp2.2_TEXT_pl_.pdf 3527 KB
Wykaz przykładowych zielonych umiejętności, opracowany przez Komisję Europejską w ramach klasyfikacji ESCO
Wykaz przykładowych zielonych umiejętności, opracowany przez Komisję Europejską w ramach klasyfikacji ESCO.xlsx 103 KB
BAROMETR ZAWODÓW miasto Dąbrowa Górnicza 2025
BAROMETR ZAWODÓW_miasto_Dabrowa_Gornicza_2025.pdf 200 KB
BAROMETR ZAWODÓW wojewodztwo sląskie 2025
BAROMETR_ZAWODOW_wojewodztwo_slaskie_2025.pdf 332 KB

Menu Display