Опубліковувач

Szkolenia

Szkolenia to pozaszkolne zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, w tym umiejętności poszukiwania zatrudnienia. Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Powiatowy Urząd Pracy oferuje szkolenia grupowe i indywidualne

Szkolenie grupowe i indywidualne przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w tutejszym urzędzie, jak również osobie poszukującej pracy, która:

jest w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
jest zatrudniona u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
otrzymuje świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
uczestniczy w zajęciach w Centrum Integracji Społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
jest żołnierzem rezerwy,
pobiera rentę szkoleniową,
pobiera świadczenie szkoleniowe, które przyznawane jest przez pracodawcę na wniosek pracownika i przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego na czas udziału pracownika w szkoleniach, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy,
podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem,
szkolenie grupowe i indywidualne przysługuje również pracownikom oraz osobom wykonującym inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą w wieku 45 lat i powyżej, zainteresowanym pomocą w rozwoju zawodowym.

Szkolenia odbywają się w formie kursu, realizowanego według planu nauczania obejmującego przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu i może trwać nie dłużej niż 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie - nie dłużej niż 12 miesięcy. W przypadku osoby nie posiadającej kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie – nie dłużej niż 24 miesiące.

Przy kierowaniu na szkolenie obowiązuje zasada równości w korzystaniu ze szkoleń bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub przynależność związkową.

Osobom skierowanym na szkolenie, w okresie jego odbywania przysługuje:

stypendium szkoleniowe w wysokości 120% kwoty zasiłku pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi nie mniej niż 150 godzin miesięcznie; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku dla bezrobotnych.

UWAGA – dotyczy osób bezrobotnych pobierających zasiłek:


Osoby skierowane na szkolenie uprawnione w tym samym okresie do stypendium oraz zasiłku przysługuje prawo wyboru świadczenia !

Stypendium szkoleniowe nie przysługuje, jeżeli w okresie odbywania szkolenia bezrobotny otrzymuje stypendium, dietę lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż stypendium finansowanie z Funduszu Pracy.

Osoba, która z własnej winy nie ukończy szkolenia, zobowiązana jest do zwrotu kosztów szkolenia oraz zostaje wyrejestrowana z urzędu pracy wskazany w ustawie o promocji zatrudnienia (na okres 120 dni w przypadku pierwszej odmowy, 180 dni w przypadku drugiej odmowy, 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy), chyba że powodem nieukończenia szkolenia było podjecie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Bezrobotnemu, który w trakcie szkolenia podjął zatrudnienie, przysługuje stypendium w wysokości 20% kwoty zasiłku dla osób bezrobotnych, niezaleznie od wymiaru godzin szkolenia, od dnia podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej do czasu zakończenia szkolenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2008 r . Nr 69 poz. 415 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 września 2010 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. Nr 177, poz. 1193).

W razie pytań prosimy o kontakt:
 
Imię i nazwisko Stanowisko Telefon Adres e-mail
  Kazimierz Szamotuło pok. 13   89 743 35 24  kazimierz_szamotulo@mragowo.praca.gov.pl
Izabela Kamińska - Poterucha pok 13 89 743 35 14 izabela_kaminska_poterucha@mragowo.praca.gov.pl

   

Załączniki

Zasady kierowania na szkolenia indywidualne
Zasady kierowania na szkolenia indywidualne.pdf 230 KB
Zasady kierowania na szkolenia grupowe
Zasady kierowania na szkolenia grupowe.pdf 488 KB
Ankieta potrzeb szkoleniowych
Ankieta potrzeb szkoleniowych.doc 56 KB
Plan szkoleń 2024
Plan szkoleń 2024.pdf 362 KB
Wniosek o skierowanie na szkolenie indywidualne
Wniosek o skierowanie na szkolenie indywidualne.doc 69 KB
Wniosek o przyznanie bonu szkoleniowego osobie do 30 r.ż.
Wniosek o przyznanie bonu szkoleniowego osobie do 30 r.ż..docx 29 KB

Informacje o publikacji dokumentu