Asset Publisher

Szkolenia i bony szkoleniowe

Czym są szkolenia?

Szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy są rodzajem aktywizacji zawodowej finansowaną przez urzędy pracy, prowadzoną w formie kursu. Uczestnik szkolenia otrzymuje co miesiąc stypendium równe 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku. Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzymuje zaświadczenie lub inny dokument wystawiony przez instytucję szkoleniową.

Kto może skorzystać ze szkolenia?

Skierowanie na szkolenie może dostać zarejestrowana w urzędzie pracy:
  • osoba bezrobotna,
  • osoba poszukująca pracy:
    • będąca w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego, z winy pracodawcy,
    • pracująca u pracodawcy w stanie upadłości lub likwidacji,
    • otrzymująca świadczenia socjalne na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny,
    • uczestnicząca w indywidualnym programie integracji lub zajęciach Centrum Integracji Społecznej,
    • będąca żołnierzem rezerwy,
    • pobierająca rentę szkoleniową,
    • pobierająca świadczenie szkoleniowe wypłacane przez pracodawcę,
    • będąca domownikiem lub małżonkiem rolnika, szukającym pracy poza rolnictwem i podlegająca ubezpieczeniu społecznemu,
    • będąca cudzoziemcem, m.in. obywatelem państwa należącego do Unii Europejskiej lub państwa, które zawarło odpowiednie umowy ze Wspólnotą Europejską; uchodźcą; osoba posiadającą zezwolenie na pobyt stały, osiedlenie się,
  • pracująca w wieku 45 lat i powyżej.
Decyzję o skierowaniu na szkolenie podejmuje starosta (urząd pracy) w oparciu o ustalenia indywidualnego planu działania.

Jak długo może trwać szkolenie?

Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, ale gdy wymaga tego program – do 12 miesięcy. Szkolenie dla osób bez kwalifikacji zawodowych może trwać do 12 miesięcy, a gdy wymaga tego program – do 24 miesięcy.

Co to jest bon szkoleniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia?

Osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 30 roku życia  może otrzymać z urzędu pracy bon szkoleniowy, który gwarantuje jej skierowanie na wybrane szkolenie wraz z opłaceniem kosztów ponoszonych w związku z podjęciem szkolenia.

Wartość bonu szkoleniowego wynosi do 100% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu szkoleniowego.

Jakie są warunki przyznania bezrobotnemu bonu szkoleniowego?

Bon szkoleniowy jest przyznawany na wniosek bezrobotnego.

Przed decyzją o przyznaniu bonu młody bezrobotny musi znaleźć pracodawcę chętnego do zatrudnienia go po odbytym szkoleniu lub w inny sposób wykazać, że szkolenie zwiększy szansę na podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Przyznanie bonu musi być ujęte w indywidualnym planie działania dla bezrobotnego. Osoba, która otrzyma bon szkoleniowy musi w ustalonym terminie  dostarczyć do urzędu pracy bon wypełniony przez instytucję szkoleniową. Termin ważności bonu określa starosta. 

Jak wygląda bon szkoleniowy?

Każdy urząd pracy może zaprojektować własny bon szkoleniowy. Bon powinien jednak  zawierać m.in. informacje o urzędzie pracy i dane bezrobotnego, dane o instytucji szkoleniowej i zgłoszeniu się bezrobotnego na określony kurs, informacje o zakresie kosztów finansowanych w ramach bonu.

Jakie koszty finansuje bon szkoleniowy?

W ramach bonu szkoleniowego starosta finansuje koszty:
  1. jednego lub kilku szkoleń;
  2. badań lekarskich lub psychologicznych niezbędnych do podjęcia szkolenia i/lub pracy po szkoleniu;
  3. przejazdu na szkolenia  (ryczałt maksymalnie do 200 zł.);
  4. zakwaterowania, jeśli zajęcia odbywają się poza miejscem zamieszkania (ryczałt maksymalnie do 1500 zł.).
Starosta finansuje koszty do wysokości określonej w bonie szkoleniowym, a bezrobotny pokrywa koszty przekraczające ten limit.

Bezrobotny, który wybierze sobie szkolenie z oferty rynkowej i uzasadni możliwość podjęcia pracy po tym szkoleniu, otrzymuje skierowanie na szkolenie, co oznacza także, że otrzyma  stypendium szkoleniowe w wysokości 120% zasiłku.

Jakie korzyści mogą przynieść pracodawcy bony szkoleniowe dla bezrobotnych?

Bezrobotny ubiegając się o realizację bonu szkoleniowego musi wykazać, że szkolenie zwiększy jego szanse na zatrudnienie, podjęcie innej pracy zarobkowej czy uruchomienie działalności gospodarczej. Najchętniej urzędy pracy uznają za uprawdopodobnienie zatrudnienia deklarację pracodawcy o zatrudnieniu bezrobotnego po ukończeniu szkolenia. Bezrobotny poszukując pracy będzie zatem informować pracodawców o możliwościach nabycia nowych/ specjalistycznych  umiejętności, a z drugiej strony będzie zainteresowany, aby pracodawca zadeklarował jego zatrudnienie po odbytym szkoleniu.

Pracodawca poszukujący kandydatów do pracy może uzgodnić z bezrobotnym posiadającym bon szkoleniowy szczegółowy zakres szkolenia, także podpowiedzieć gdzie można zdobyć pożądane kwalifikacje i po zrealizowanym szkoleniu pozyskać osobę dobrze przygotowaną do podjęcia pracy. 

Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Szkolenia

Szkolenia to pozaszkolne zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, w tym umiejętności poszukiwania zatrudnienia. Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Powiatowy Urząd Pracy oferuje szkolenia grupowe i indywidualne

Szkolenie grupowe i indywidualne przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w tutejszym urzędzie, jak również osobie poszukującej pracy, która:

jest w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
jest zatrudniona u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
otrzymuje świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
uczestniczy w zajęciach w Centrum Integracji Społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
jest żołnierzem rezerwy,
pobiera rentę szkoleniową,
pobiera świadczenie szkoleniowe, które przyznawane jest przez pracodawcę na wniosek pracownika i przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego na czas udziału pracownika w szkoleniach, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy,
podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem,
szkolenie grupowe i indywidualne przysługuje również pracownikom oraz osobom wykonującym inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą w wieku 45 lat i powyżej, zainteresowanym pomocą w rozwoju zawodowym.

Szkolenia odbywają się w formie kursu, realizowanego według planu nauczania obejmującego przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu i może trwać nie dłużej niż 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie - nie dłużej niż 12 miesięcy. W przypadku osoby nie posiadającej kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie – nie dłużej niż 24 miesiące.

Przy kierowaniu na szkolenie obowiązuje zasada równości w korzystaniu ze szkoleń bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub przynależność związkową.

Osobom skierowanym na szkolenie, w okresie jego odbywania przysługuje:

stypendium szkoleniowe w wysokości 120% kwoty zasiłku pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi nie mniej niż 150 godzin miesięcznie; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku dla bezrobotnych.

UWAGA – dotyczy osób bezrobotnych pobierających zasiłek:


Osoby skierowane na szkolenie uprawnione w tym samym okresie do stypendium oraz zasiłku przysługuje prawo wyboru świadczenia !

Stypendium szkoleniowe nie przysługuje, jeżeli w okresie odbywania szkolenia bezrobotny otrzymuje stypendium, dietę lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż stypendium finansowanie z Funduszu Pracy.

Osoba, która z własnej winy nie ukończy szkolenia, zobowiązana jest do zwrotu kosztów szkolenia oraz zostaje wyrejestrowana z urzędu pracy wskazany w ustawie o promocji zatrudnienia (na okres 120 dni w przypadku pierwszej odmowy, 180 dni w przypadku drugiej odmowy, 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy), chyba że powodem nieukończenia szkolenia było podjecie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Bezrobotnemu, który w trakcie szkolenia podjął zatrudnienie, przysługuje stypendium w wysokości 20% kwoty zasiłku dla osób bezrobotnych, niezaleznie od wymiaru godzin szkolenia, od dnia podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej do czasu zakończenia szkolenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2008 r . Nr 69 poz. 415 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 września 2010 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. Nr 177, poz. 1193).

W razie pytań prosimy o kontakt:
 
Imię i nazwisko Stanowisko Telefon Adres e-mail
  Kazimierz Szamotuło pok. 13   89 743 35 24  kazimierz_szamotulo@mragowo.praca.gov.pl
Izabela Kamińska - Poterucha pok 13 89 743 35 14 izabela_kaminska_poterucha@mragowo.praca.gov.pl

   

Załączniki

Zasady kierowania na szkolenia indywidualne
Zasady kierowania na szkolenia indywidualne.pdf 230 KB
Zasady kierowania na szkolenia grupowe
Zasady kierowania na szkolenia grupowe.pdf 488 KB
Ankieta potrzeb szkoleniowych
Ankieta potrzeb szkoleniowych.doc 56 KB
Plan szkoleń 2024
Plan szkoleń 2024.pdf 362 KB
Wniosek o skierowanie na szkolenie indywidualne
Wniosek o skierowanie na szkolenie indywidualne.doc 69 KB
Wniosek o przyznanie bonu szkoleniowego osobie do 30 r.ż.
Wniosek o przyznanie bonu szkoleniowego osobie do 30 r.ż..docx 29 KB

Analiza szkoleń

Załączniki

Analiza skuteczności szkoleń 2023
Analiza skuteczności szkoleń 2023 .pdf 215 KB
Analiza skuteczności szkoleń 2022
Analiza skuteczności szkoleń 2022.pdf 215 KB
Analiza skuteczności szkoleń 2021
Analiza skuteczności szkoleń 2021.pdf 214 KB
Analiza skuteczności szkoleń 2020
Analiza skuteczności szkoleń 2020.pdf 507 KB
Analiza skuteczności szkoleń 2019
Analiza skuteczności szkoleń 2019.pdf 510 KB
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń 2018
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń 2018.pdf 510 KB
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2017
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2017.pdf 330 KB
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2016
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2016.pdf 787 KB
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2015
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2015.pdf 813 KB
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2014
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2014.pdf 311 KB
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2013
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2013.doc 59 KB
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2011
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2011.doc 64 KB
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2012
Analiza skuteczności i efektywności szkoleń za rok 2012.doc 60 KB

Menu Display